UX i UI design w projektowaniu aplikacji mobilnych

Budowanie mobilnych aplikacji od podstaw wymaga nie tylko opracowania dobrego projektu, na podstawie którego zostanie stworzona nowa aplikacja. Warto także znać podstawowe zasady UX design oraz UI, które pozwolą na stworzenie funkcjonalnej, bezpiecznej i przede wszystkim responsywnej aplikacji mobilnej. Dość istotną kwestią na etapie projektowania mobilnych aplikacji jest sposób korzystania z oprogramowania przez użytkowników. Wbrew pozorom, próba przeniesienia aplikacji z ekranu komputera na smartfon w skali 1:1 jest trudna, a czasem nawet niemożliwa. Głównie z tego względu, warto znać, chociażby podstawowe zasady UX/UI design.

UX i UI design – na czym to polega?

Koncepcje UX design oraz UI są ze sobą dość spójne i dopiero zapoznanie się ze wszystkimi zasadami dotyczącymi poprawnego tworzenia aplikacji mobilnych, będziesz w stanie zbudować od podstaw nowe oprogramowanie, które zadowoli potencjalnych użytkowników. Jeśli chodzi o App UX design, warto wiedzieć, iż jest to projektowanie aplikacji mobilnych z mocnym skupieniem się na doświadczeniach użytkowników. Można więc powiedzieć, że UX dotyczy kwestii, które przekładają się bezpośrednio na intuicyjność interfejsu aplikacji oraz sprawność jej działania tak, aby potencjalny użytkownik był w 100% zadowolony podczas korzystania z oprogramowania.

A więc czym jest UI design? W przypadku budowania aplikacji mobilnych jest to proces, który obejmuje stworzenie ostatecznego wyglądu aplikacji, tak, aby ta była przejrzysta i wygodna w użytkowaniu. W tym przypadku liczy się przede wszystkim: typografia, ikonografia, obrazy, elementy interaktywne oraz animacje.

W kwestii podsumowania: UI/UX design to zespół kompleksowych działań, które pozwalają na zbudowanie aplikacji idealnej zarówno pod względem jej funkcjonalności związane z poprawnością, jak i szybkością działania skryptów, a także intuicyjności po stronie użytkownika, czyli po prostu zewnętrznego wyglądu aplikacji.

Jak projektować funkcjonalne aplikacje mobilne? Poznaj wskazówki UX/UI design!

Zanim zdecydujesz się na zaprojektowanie aplikacji mobilnej, koniecznie zrób rozeznanie rynkowe oraz określ, czego tak naprawdę potrzebują Twoi potencjalni klienci. Dopiero wtedy możesz przystąpić do procesu budowania aplikacji od podstaw. Cały proces tworzenia oprogramowania powinien opierać się na kilku podstawowych zasadach UX/UI design.

  1. Zapamiętaj, że w XXI wieku liczy się minimalizm – użytkownicy aplikacji mobilnych cenią sobie przejrzysty interfejs, funkcjonalność przycisków oraz szybkość ładowania. Czasem mniej, znaczy więcej i to sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku UX/UI design aplikacji mobilnych.
  2. Zadbaj o odpowiednie rozmieszczenie tekstów, typografię oraz wielkość przycisków. Stosując się do standardowych wskazówek App UX design oraz UI design, będziesz w stanie stworzyć nie tylko funkcjonalną aplikację, ale także zoptymalizować ją pod kątem responsywności.
  3. Twórz aplikacje mobilne, które prowadzą prosto do celu. W wielu przypadkach liczy się jak najkrótsza ścieżka zakupowa, która ma zachęcić użytkownika do sfinalizowania transakcji poprzez aplikację mobilną. Znajomość zasad UI UX design pomoże Ci zbudować aplikację, która przyniesie zamierzone skutki.
  4. Twórz spójne aplikacje – pamiętaj, aby aplikacja mobilna dla serwisu internetowego była spójna ze stroną, zarówno pod względem kolorystyki, jak i ogólnego stylu.
  5. Buduj aplikacje na podstawie badań i analiz UX designu. W ten sposób poznasz preferencje użytkowników i zaprojektujesz aplikację tak, aby była wygodna w użytkowaniu i zachęcała odbiorców do jej instalacji na urządzeniu mobilnym.

W kwestii podsumowania – naprawdę warto poznać zasady poprawnego projektowania pod kątem UX i UI. Tylko dzięki temu będziesz w stanie budować naprawdę funkcjonalne aplikacje, cieszące się uznaniem wśród użytkowników.

0 0 votes
Opinia
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments