W mechanice siłowniki – napędy obrotowe spotykane są w szeregu różnych konstrukcji mechanicznych. Na czym dokładnie polega ich działanie?
Siłownikami nazywa się urządzenia wykonawcze, w których energia czynnika roboczego jest zamieniana w energię mechaniczną ruchu kątowego, postępowego albo krzywoliniowego. Siłowniki można podzielić przede wszystkim ze względu na ich budowę, a także na rodzaj medium roboczego.
Konstrukcja siłowników:
- teleskopowe
- pneumatyczne
- inne
Siłowniki teleskopowe są siłownikami hydraulicznymi, w których stosuje się teleskopowe tłoki pozwalające na zwielokrotnienie zasięgu suwu roboczego. Mają one zastosowanie między innymi w napędach wind.
Siłowniki pneumatyczne, które wyposażone są w tak zwany muskuł pneumatyczny, wyróżniają się działaniem jednostronnym. Są lekkie i elastyczne. Pod wpływem ciśnienia przewód w siłownikach tego rodzaju zwiększa swoją średnicę i zmniejsza objętość, co jest używane jako ruch roboczy.
Medium robocze w siłownikach:
- elektryczne
- pneumatyczne
- hydrauliczne
Siłowniki z medium elektrycznym, które nazywane są także silnikami liniowymi, wyposażone są w siniki elektryczne, które powodują ruch postępowy bez wykorzystania przekładni powodujących transformację ruchu obrotowego na postępowy. Działają na zasadzie podobnej do silnika obrotowego.
Siłowniki pneumatyczne są rodzajem siłowników napędzanych gazowym czynnikiem roboczym – najczęściej z użyciem odpowiednio spreparowanego powietrza. Siłowniki te można podzielić na:
- tłokowe
- nurnikowe
- membranowe
- mieszkowe
- workowe i dętkowe
Trzeci typ medium roboczego w siłownikach to siłowniki hydrauliczne. W Tym przypadku mowa o silnikach hydrostatycznych o ruchu posuwistym, w którym organem roboczym może być nurnik, membrana czy tłok w cylindrycznym korpusie. W przestrzeni roboczej znajduje się ciecz, która wywołuje ruch posuwisty tłoczyska. Takie siłowniki używane są między innymi w koparkach.
Siłowniki obrotowe – co warto o nich wiedzieć?
Jednym z typów siłowników są siłowniki obrotowe oraz siłowniki obrotowe – wahadłowe, które określane są także mianem napędów obrotowych. Pozwalają one na uzyskanie odpowiednich kątów obrotu w zależności od zapotrzebowania, na przykład kąta obrotu 90 stopni, 180 stopni czy 360 stopni przy różnych średnicach tłoków. Napędy te można zamówić również z wersją z regulacją kąta obrotu.
Moduły tego rodzaju posiadają szerokie zastosowanie obrotowe w powiązaniu z zaworami kulowymi, motylowymi i innymi. Najczęściej siłowniki tego rodzaju napędzane są pneumatycznie albo elektrycznie.
Siłowniki obrotowe – napędy obrotowe wykonuje się w różnych wariantach, między innymi z aluminium, aluminium anodowanego czy ze stali nierdzewnej. Odpowiednio zaprojektowane i wykonane są w stanie uzyskać bardzo dobre parametry z maksymalną prędkością uderzenia i prędkością ruchu dla skutecznego absorbowania momentu obrotowego siłownika.
Przykładowe zastosowanie napędów – siłowników obrotowych:
- do obracania i ustalania położenia części i elementów roboczych
- do obracania dużych obciążeń
- do stołu obrotowego, na przykład na stanowiskach roboczych z obsługą ręczną
Aktualnie wiele firm w Polsce dostarcza wysokiej jakości napędy obrotowe o bardzo szerokim zastosowaniu. Są to wysokiej klasy komponenty, które wyróżniają się niezawodnym działaniem ze względu na swoją dynamikę oraz odporność, a przy tym mogą mieć również kompaktowe wymiary, dlatego nie zajmują dużo miejsca.
Siłowniki tego rodzaju można wykonać również na indywidualne zamówienie, dzięki czemu mogą pasować do wielu zastosowań w zależności od potrzeb użytkownika. Siłowniki mogą być także wyposażone w dodatkowe komponenty, na przykład w opcjonalny hamulec.
Podsumowując, siłowniki to elementy o bardzo szerokim zastosowaniu, które używane są w licznych mechanizmach. Wśród nich znajdują się również siłowniki – napędy obrotowe, które można zakupić w wielu wariantach. Także mogą być wykonane na indywidualne zamówienie zgodnie z oczekiwaniami klienta.
Artykuł powstał we współpracy z firmą EA z Krakowa.