Komputery przemysłowe: rodzaje, zastosowanie i zakup

Komputery przemysłowe zmieniły oblicze współczesnego przemysłu. Jakie rodzaje urządzeń dostępne są dzisiaj w ofertach producentów?

Dzięki urządzeniom komputerowym prowadzenie procesów w przemyśle może następować znacznie efektywniej. Komputery nie tylko pomagają w zarządzaniu procesami, lecz również automatycznie je kontrolują i alarmują. Właściwie dobrane komputery przemysłowe powodują, że każda firma, która chciałaby zainwestować w automatykę, może zyskać wyposażenie łączące efektywność i prostą obsługę.

Do czego służą komputery przemysłowe?

Komputerami przemysłowymi nazywane są różne rodzaje komputerów przeznaczonych do używania w warunkach przemysłowych. Najczęściej komputery przemysłowe wykorzystywane są w zakładach przemysłowych, gdzie są one używane do kontrolowania i do sterowania procesami przemysłowymi.

To urządzenia cechujące się podwyższoną odpornością na uszkodzenia oraz niezawodnym działaniem, ponieważ muszą one uczestniczyć w procesach wymagających stałego dozorowania i zarządzania.

W porównaniu do zwykłych komputerów klasy PC komputery przemysłowe nie wymagają stosowania gabarytowych pamięci masowych – najczęściej wyposażone są one w pamięci typu Flash. Mają również karty sieciowe, dzięki którym można podłączyć je do sieci w zakładzie przemysłowym. W zależności od wybranego modelu komputery te również mogą być wyposażone w dodatkowe porty, na przykład w port USB.

Rodzaje komputerów przemysłowych

Komputery przemysłowe to rozbudowana oferta urządzeń, które mogą być dopasowane indywidualnie do potrzeb zakładu przemysłowego, w którym mają być zastosowane.

Wśród najczęściej używanych komputerów przemysłowych znajdują się:

  • komputery jednopłytkowe SBC (Single Board Computer) – mają postać płyty głównej z mikroprocesorem albo mikroprocesorami, pamięcią RAM oraz wejściami i wyjściami, są kompaktowe i służą głównie do zabudowy w innych urządzeniach
  • Komputery modułowe COM (Computer On Module) – to jednopłytkowe komputery integrowane z aplikacjami przemysłowymi, mogą być konfigurowane, rozbudowywane
  • komputery All-in-One i komputery panelowe – charakterystyczną cechą tego typu komputerów jest ich konstrukcja, ponieważ wykorzystują one zintegrowane panele LCD, dlatego nie wymagają stosowania dodatkowego ekranu, zwykle umieszczane są one przy stacjach roboczych, pulpitach operatorów, mogą być montowane na ścianach, umieszczane na ramieniu, podwieszane

Wyróżnia się także inne rodzaje komputerów przemysłowych zależnie od ich gabarytów oraz specyficznych warunków panujących w miejscu ich montażu.

Na uwagę zasługują komputery przemysłowe przeznaczone do zabudowy w szafach rack. Tego typu urządzenia cechują się budową pozwalającą na łatwe zamontowanie ich w szafach typu rack o ustandaryzowanych wymiarach. Można wtedy łatwo tworzyć z nich większe systemy, na przykład w szafach sterowniczych.

Inny typ komputera przemysłowego, o którym warto wspomnieć, to komputer przeznaczony do użytkowania w wymagających branżach. Do tej kategorii można zaliczyć różne typy urządzeń, między innymi są to komputery przemysłowe do pracy w strefach EX, czyli strefach zagrożonych wybuchem, które muszą posiadać odpowiedni certyfikat ATEX, IECEx. Specjalne komputery przemysłowe używane są także w miejscach narażonych na działanie kurzu, wilgoci – mają one obudowy ze stopniem szczelności na poziomie IP65. Ponadto stosowane są także komputery, których budowa dostosowana jest do wymogów branży spożywczej, chemicznej, farmaceutycznej.

Gdzie zamówić komputery przemysłowe?

W dostawie nowoczesnych komputerów przemysłowych w Polsce specjalizuje się wiele firm. Można zatem wybrać dostawcę, który zapewnia dostęp do urządzeń różnych producentów, także razem z innymi usługami w ramach tworzenia systemów automatyki przemysłowej.

 

0 0 votes
Opinia
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
2 lat temu

Kochani doradzcie. Chcialabym kupic jakis system inteligentnego domu. Szukam czegos takiego zeby podpiac bramke producenta do mojej sieci lokalnej. Do bramki wpiac : 1)kamere wew ip, ktora wykrywa ruch 2) inteligentne gniazdki gdzie zrobie program czasowy ,alaczania cyrkulacji wody 3) czujki ruchu lub kontraktony 4) zarowke ktora wlacze z innego miejsca Czytalam troche o system Xiaomi Mi home , widziala, ze IKEA ma podobne rozwiazanie Czy macie cos takiego u siebie.Czy sa jakies inne systemy lepsze, ktore samemu sie latwo ogarnie. Czy do takich prostych systemow sa kamery zew zasilane przez kabel ethernetowy bo na akzdej scianie domu mam wystawiony… Czytaj więcej »