Jak serwisować komputer?

      Brak komentarzy do Jak serwisować komputer?

Jeśli chodzi o to, jak najlepiej zadbać o swój sprzęt komputerowy, najważniejsze jest by zapobiegać wypadkom, zanim one się zdarzą. Ochrona sprzętu – czy to klasycznego komputera czy laptopa, jest zwykle kwestią ostrożności.

 

Możesz uniknąć większości typowych pułapek, wykonując następujące czynności:

  • Przechowuj żywność i napoje z dala od komputera.
  • Używaj swojego laptopa w bezpiecznych warunkach (np. z dala od wody, ekstremalnych temperatur i tak dalej).
  • Trzymaj komputer poza zasięgiem dzieci i zwierząt.

Jeśli posiadasz laptopa to zainwestowanie w porządne etui skutecznie zapobiegnie uszkodzeniom spowodowanym drobnymi upadkami lub rozlaniem. Możesz również zainwestować w konkretną torbę na laptopa (lub plecak z dedykowanym przedziałem na laptopa), jeśli często podróżujesz.

Serwisowanie komputera: żywotność baterii i codzienne użytkowanie

Niestety, fabryczne baterie do laptopów mają zwykle krótszy czas życia, więc żywotność baterii laptopa zwykle nie jest zgodna z fabrycznymi szacunkami. Żywotność baterii zmniejsza się za każdym razem, gdy trzeba ją naładować, więc rozważ podłączenie laptopa do kabla zasilającego, dopóki absolutnie nie będziesz musiał korzystać z baterii.

Staraj się korzystać z komputera w idealnych dla niego warunkach. Możesz to robić wykonując następujące czynności:

  • Przed użyciem komputera upewnij się, że Twoje ręce są czyste.
  • Umieść laptopa na czystej, wolnej od kurzu powierzchni.
  • Jeśli masz komputer stacjonarny – zadbaj o jego czystość.
  • Upewnij się, że sprzęt jest dobrze wentylowany.
  • Użyj osuszacza, jeśli powietrze w danym pomieszczeniu jest wyjątkowo wilgotne.

Należy często czyścić swój sprzęt. Prawda jest taka, że poświęcenie kilku minut dziennie na wyczyszczenie komputera z kurzu, brudu, osadu itp. będzie miało ogromny wpływ na jego żywotność.

Skoncentruj się na:

  • klawiaturze
  • otworach wentylacyjnych
  • ekranie

Uwaga: koniecznie bądź delikatny podczas podłączania urządzeń peryferyjnych. Urządzenia peryferyjne to elementy podłączane do laptopa/komputera. Mogą to być pendriv lub akcesoria, kable słuchawkowe lub głośnikowe, adaptery, a nawet kabel zasilający. Wiele z tych elementów ma określone porty lub lokalizacje, do których pasują, dlatego należy zwrócić uwagę na kształt i rozmiar złącza elementu przed podłączeniem go do odpowiedniego portu.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Nie zostawiaj laptopa w samochodzie. Nie tylko dlatego, że wnętrza samochodów doświadczają dużych wahań temperatury, które mogą uszkodzić laptopa, ale laptop (lub nawet sama torba na laptopa) jest atrakcyjnym celem dla złodzieja. Unikaj też umieszczania wszelkich rzeczy na laptopie. Może to spowodować wciśnięcie ekranu LCD w klawiaturę i może tym samym doprowadzić do jego uszkodzenia.

W ramach dobrych praktyk, wyłączaj laptopa raz na kilka dni. Możesz zauważyć, że Twój laptop zaczyna działać leniwie po kilku dniach nieustannego działania. Możesz rozwiązać ten problem wyłączając laptopa i pozostawiając go w tym stanie przez choćby 15 minut. Pozwoli mu to odpocząć i się resetować.

Serwisowanie komputera – dbanie o oprogramowanie

Aktualizuj programy na swoim komputerze. Nieaktualne programy mogą spowolnić działanie komputera i spowodować błędy, więc upewnij się, że aktualizujesz swoje programy, gdy pojawi się okno „Aktualizuj”. Aktualizacje można również sprawdzić ręcznie, otwierając menu Ustawienia lub Pomoc i szukając przycisku Sprawdź aktualizacje. Pobranie najnowszej wersji pliku instalatora programu i jego uruchomienie zastąpi starszą wersję programu zaktualizowaną wersją.

Ponadto, zainstaluj też szybszą przeglądarkę. Jeśli nadal używasz Internet Explorera na swoim komputerze, rozważ przejście na Google Chrome lub Firefox. Do tego, zawsze zamykaj programy, których nie używasz. Każdy uruchomiony program zajmuje pewną ilość pamięci (zwanej RAM) i moc przetwarzania, więc upewnij się, że zamykasz te, których nie chcesz w danym momencie używać. Można wymusić zakończenie upartych lub niereagujących programów, wykonując następujące czynności:

  • Naciśnij Alt + Shift + Esc, aby wywołać Menedżera zadań.
  • Wybierz program wymieniony w sekcji „Aplikacje”.
  • Kliknij Zakończ zadanie w prawym dolnym rogu okna.

Usuń też niechciane programy. Posiadanie programów i aplikacji zainstalowanych na twardym dysku komputera zajmuje miejsce, co powoduje obciążenie dysku twardego.

Więcej porad na stronie serwisu komputerowego Mirobios

 

0 0 votes
Opinia
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments