Jak dobrać odpowiednią obudowę do komputera – Wiele osób podczas składania komputera stacjonarnego i doboru właściwych części do niego, skupia się głównie na karcie graficznej, zasilaczu, dysku, pamięci operacyjnej czy też procesorze, nie wielu z nich jednak pamięta o szalenie ważnej części, która powoduje, że nasz zestaw zaczyna tworzyć jedną, spójną, razem funkcjonującą całość, a mianowicie — obudowa komputera.
Jak dobrać odpowiednią obudowę do komputera
Pozornie może wydawać się, że nie odpowiada ona w żadnym stopniu za wydajność sprzętu, gdyż jedyne co robi, to przetrzymuje wewnątrz podzespoły, ale nic bardziej mylnego, jest to komponent, którego bezmyślny wybór może mieć poważne konsekwencje, doprowadzające do mniejszej funkcjonalności urządzenia, a nawet do jego poważnej awarii.
Obudowa jest jednak mimo wszystko częścią zewnętrzną, której stylistyka jest stosunkowo ważna, ale czy warto poświęcać jakość, aby uzyskać jak najlepszy wygląd, który będzie zachwycał znajomych i wzbudzał w nich zazdrość?
Podczas doboru obudowy komputera użytkownik powinien wziąć bezwzględnie wszystkie następujące aspekty:
1 Po pierwsze i najważniejsze — Rozmiar płyty głównej
Przed szczegółowym pogłębianiem się w modele należy sprawdzić jakiego formatu jest płyta główna naszego komputera, by mieściła się ona do środka obudowy, a także nie była mniejsza niż ona. Format płyty głównej bez większego problemu można sprawdzić, odczytując ją z opakowania płyty głównej bądź w niektórych przypadkach ze samego podzespołu.
2. Po drugie — Cena
Nadal przed podjęciem decyzji co dalej konieczne jest ustalenie budżetu, jaki możemy przeznaczyć na naszą obudowę. Nie warto decydować się na zbyt drogie egzemplarze pomimo braku gotówki i zapożyczać się, lecz zdecydowanie lepiej wybrać obudowę, która nie wyczyści nam portfela.
3. Po trzecie — Przewiewność
Obudowa, której budowa przypomina słoik, może mieć negatywny wpływ na podzespoły, które będą się przegrzewać pod wpływem temperatury panującej w środku, więc stanowczo korzystniej jest zdecydować się na obudowę wyposażoną w doloty i wyloty powietrza, tak by temperatura była nieustannie regulowana.
3. Po czwarte — Miejsce na dodatkowe wentylatory
Samoczynne regulowanie temperatury może być czasem niewystarczające ze względu na panujące warunki w otoczeniu, które są szczególnie dotkliwe dla komputera w okresie letnim, więc obudowy umożliwiające montaż bądź wyposażone w dodatkowe wiatraki są jak najbardziej mile widziane.
3. Po piąte — Wygląd
Jak wiadomo obudowa, jest komponentem, który pokrywa komputer z zewnątrz, więc warto w miare możliwości budżetowych wyposażyć się w posiadającą przyjemny dla oka kolor i boczne szyby co wygląda wielokrotnie atrakcyjniej, lecz nie jest to kluczowy aspekt.
Analizując wszystkie powyższe podpunkty, będziesz w stanie sukcesywnie wybrać odpowiednią obudowę twojego komputera.
Jak dobrać odpowiednią obudowę do komputera