Jak dbać o sprzęt komputerowy

      Brak komentarzy do Jak dbać o sprzęt komputerowy

Jak dbać o sprzęt komputerowy – Sprzęt komputerowy jak każdy inny przedmiot podczas eksploatacji wymaga regularnej opieki, bez której jego prawidłowe funkcjonowanie będzie zakłócone. Wiele osób twierdzi, iż wystarczy co jakiś czas przetrzeć go z kurzu, jednak nie niweluje to zabrudzeń wewnętrznych, a także niedokładności systemowych. Więc jak dbać o nasz komputer by działał jak najlepiej i nie wymagał zbyt szybko wymiany komponentów, całkowitej renowacji bądź wymiany na zupełnie inne urządzenie? Poniżej kilka porad, które są kluczem do właściwego korzystania z komputera, związane z jego odpowiednią konserwacją.

Jak dbać o sprzęt komputerowy

Twój sprzęt komputerowy nie działa poprawnie i zaczyna Cię to powoli irytować? Dowiedz się jakich zasad przestrzegać i co robić by działanie komputera było jak najwydajniejsze!

1. Higiena zewnętrzna – Jak dbać o sprzęt komputerowy

Wcześniej wspomniane oczyszczanie z kurzu na zewnątrz komputera, nie jest to najważniejsze, lecz eliminuje to dostawanie się go do środka urządzenia, aby tego dokonać, należy wyposażyć się w szmatkę i specjalny preparat do czyszczenia elektroniki, który nie spowoduje obaw o uszkodzenia sprzętu.

2. Higiena wewnętrzna – Jak dbać o sprzęt komputerowy

Mimo czyszczenia obudowy komputera nie zlikwiduje to zupełnie przemieszczania się brudu do wewnątrz sprzętu i co pewien okres należy rozkręcić obudowę i dokładnie wyczyścić go z kurzu. W tym celu niezbędny będzie śrubokręt, dzięki któremu dostaniemy się do środka. Po rozebraniu komputera w zależności od poziomu zabrudzenia można oczyścić go w następujący sposób:

a) Lekkie zabrudzenie — Pędzelkiem, zgarniając warstwy kurzu.

b) Duże zabrudzenie — Sprężonym powietrzem, które jest bardzo przydatne w tym procesie i znakomicie sobie radzi z wydmuchiwaniem zabrudzeń.

Można również wykorzystać oba przyrządy i na początku pędzelkiem pozbyć się kłębów kurzu, po czym wydmuchać resztę za pomocą sprężonego powietrza. Jest to bardzo często używana metoda i zbiera opinie niezawodnej.

3. Smarowanie karty graficznej i procesora pastą termoprzewodzącą — To podstawa pilnować by grafika i procesor miały stały dostęp do prawidłowego przepływu energii cieplnej poprzez świeżą pastę termoprzewodzącą.

4. System Operacyjny.

Oprócz zabrudzeń fizycznych komputer zaczyna działać nieprawidłowo z uwagi na zanieczyszczenia oprogramowania systemowego, aby temu zapobiec, należy przeprowadzać następujące czynności:

a) Pobierać pliki jedynie z potwierdzonych źródeł — jak dobrze wszyscy wiemy najlepiej zapobiegać niż później się martwić, więc pobieranie danych korzystając z aplikacji obsługującej pliki “torrent” i niepewnych witryn internetowych grozi zanieczyszczeniem komputera przez szkodliwe oprogramowanie.

b) Skanowanie dysków twardych programem antywirusowym — Niestety pomimo dbania o zweryfikowane dane jedynie renomowanych plików i wchodzenia tylko w zweryfikowane hiperłącza, łatwo o zawirusowanie komputera, więc by je eliminować, użytkownik powinien wyposażyć się w porządne oprogramowanie antywirusowe i regularne skanowanie nim danych.

c) Defragmentacja dysków twardych — uskutecznia działanie nośnika danych i powoduje sprawniejszą pracę komputera.

d) Korzystanie z programów typu CCleaner — Bardzo przydatny program, pomocny w oczyszczaniu komputera ze zbędnych danych i eliminowanie błędów rejestru.

Wykonując i przestrzegając wszystkich z powyższych zasad użytkownik komputera, może być spokojny o swój sprzęt i pewien, że posłuży mu jeszcze wiele lat.

0 0 votes
Opinia
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments