Efektywne sprzątanie – co jest niezbędne?

Efektywne sprzątanie – Już wkrótce przywita nas wiosna, a tym samym – wiosenne porządki. O czym musimy pamiętać, aby nasze sprzątanie było efektywne?

Efektywne sprzątanie

Podział obowiązków

W pierwszej kolejności układamy plan sprzątania. Jeżeli mamy do pomocy domowników, możemy rozdzielić obowiązki. Ważne jest to, by nie sprzątać wszystkiego naraz, to sprawi jedynie tyle, że będziemy poirytowani i wykończeni. Lepiej sprzątać poszczególne części wnętrza, ale dokładnie i spokojnie – tyle, na ile wystarczy nam czasu. Możemy każdy dzień tygodnia przeznaczyć na inne pomieszczenie. Pamiętajmy, że niektóre brudzą się szybciej, jak łazienka czy kuchnia, ponieważ są najczęściej używane, dlatego wymagają codziennego sprzątania. Szanujmy swoją pracę i odkładajmy wszystko na miejsce. W przeciwnym razie znów zapanuje chaos, zanim zdążymy wszystko wysprzątać.

Wyrzuć to, co niepotrzebne

Do tego etapu przydadzą się solidne worki na śmieci, najlepiej takie bez odrywania wyposażone w tasiemkę lub kartony. Większość z nas uwielbia chomikować różne rzeczy w nadziei, że się przydadzą. W efekcie mamy dom zagracony różnymi rzeczami, które nie są do niczego potrzebne, a jedynie zbierają kurz. Bez sentymentów pozbądźmy się rupieci – i tak do niczego nie pasują. Powiedzmy sobie szczerze, skoro nie przydały się przez ponad rok, raczej nie ma szans, by przydały się nagle i były niezastąpione. Możemy je spakować i oddać potrzebującym, zorganizować wyprzedaż garażową i przy okazji dorobić kilka złotych. Dzięki temu zapanuje ład, a w naszym mieszkaniu zostaną tylko najpotrzebniejsze rzeczy.

Co jest niezbędne podczas sprzątania?

Istnieją takie środki i przedmioty, które znacząco ułatwiają nam sprzątanie. Pomocne będą ściereczki nasączane uniwersalne, które sprawdzą się dla każdej powierzchni. Możemy także wybrać takie ściereczki nasączane, które będą przeznaczone do konkretnego pomieszczenia – kuchni, łazienki czy do luster, szkła, mebli skórzanych. Nadają się także do skutecznej dezynfekcji.

Wspomniana wcześniej kuchnia jest siedliskiem zarazków, dlatego tak ważne jest codzienne czyszczenie blatów, najlepiej po każdym przyrządzaniu posiłku. Do tego przyda się solidny zmywak. Zlew powinnyśmy czyścić wodą (gorącą) i przeznaczonym do tego detergentem. Nie zostawiajmy zlewu zmoczonego – po wyczyszczeniu powinniśmy go przetrzeć suchą szmatką. Pamiętajmy także o przeglądzie lodówki i wyrzucaniu jedzenia, które jest już zepsute. Myjmy kosz na śmieci i wynośmy worki ze śmieciami, gdy już będą pełne. W okresie wiosenno-letnim prawdziwą zmorą są muszki. Najlepiej odstraszyć je wodą z octem lub zapachem lawendy – możemy np. spryskać waciki i ustawić je na parapecie.

Jeśli chodzi o łazienkę, niewiele w niej sprzątania. Wystarczy każdego dnia poświęcić 5 minut, by umyć wannę i umywalkę, bo to na nie najczęściej zwraca się uwagę po wejściu do łazienki. Przeznaczmy też specjalne miejsca na przybory toaletowe, dzięki temu zachowamy porządek.

W sypialni powinien panować względny porządek, bo spędzamy w niej najmniej czasu. Często wystarczy pozbieranie niepotrzebnych rzeczy i pościelenie łóżka, by było perfekcyjnie. Salon najczęściej zbiera się wiele niepotrzebnych rzeczy z innych pomieszczeń – talerze, porozrzucane ubrania. Wystarczy je odnieść na miejsce. Pamiętajmy o sprzątaniu mebli, zarówno tapicerowanych, jak i skórzanych. Powinniśmy to robić przynajmniej raz w miesiącu.

Artykuł:  Efektywne sprzątanie – powstał we współpracy z janniezbedny.pl

 

 

0 0 votes
Opinia
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments