Daglezja – uprawa, pielęgnacja

      Brak komentarzy do Daglezja – uprawa, pielęgnacja

Daglezja jest najszybciej rosnącym iglastym drzewem, swoim pokrojem bardzo przypomina świerk pospolity. Nie wszyscy są świadomi, że drzewo już po 10 latach może osiągać od 5 do 6 metrów wysokości. W Polsce daglezja dorasta nawet do 45 – 50 metrów wysokości oraz 10 metrów szerokości.

 

Uprawa

Warto zdawać sobie sprawę, że rośliny, które będą sadzone wiosną oraz latem będą zdecydowanie bardziej narażone na przesychanie, potrzebują również intensywnego podlewania. Rekomendowanym terminem sadzenia dla iglaków będzie okres od sierpnia do października. Z kolei rośliny uprawiane w donicach lub pojemnikach mogą być sadzone przez cały okres wegetacyjny. Oczywiście przed sadzeniem koniecznie należy upewnić się czy grunt na pewno jest rozmarznięty. Przed posadzeniem trzeba także sprawdzić, którędy prowadzone są instalacje napowietrzne oraz podziemne. Następnie rekomendowane jest oczyszczenie gruntu ze wszystkich nieczystości takich jak pozostałości po budowie. W pierwszej kolejności trzeba pozbyć się chwastów, przede wszystkim takich jak skrzyp, powój oraz perz. Odchwaszczenie chemiczne należy wykonać około 4 tygodnie przed posadzeniem rośliny. Nie wszyscy są świadomi, że najskuteczniej można to zrobić przy wykorzystaniu środków chemicznych, który pomoże zwalczyć chwasty nie tylko jedno, ale również dwuliścienne. Oczywiście odchwaszczenia można również dokonać mechanicznie za pomocą wideł amerykańskich, należy jednak pamiętać, że zajmie to zdecydowanie więcej czasu. Ważne jest sprawdzenie rodzaju gleby. W przypadku, gdy nie będzie odpowiednia, rekomenduje się poprawienie jej struktury przez wzbogacenie jej o brakujące substancje organiczne.

Pielęgnacja Daglezja

Nawodnienie Daglezja

Nawodnienie będzie oczywiście zależało od wielu czynników takich jak aktualna pogoda, pora roku, wymagań danego gatunku, odmiany, czy występujących warunków glebowych. Trzeba także monitorować stan wilgoci glebowych, do których musi być dostosowane podlewanie. Nowo posadzone rośliny będą wymagały zdecydowanie większego zapotrzebowania na wodę. Przez pierwsze 2 tygodnie rekomenduje się podlewać trzy razy w tygodniu. Najlepszą porą na podlewanie będzie wieczór albo wczesny ranek. Nie powinno się podlewać w ciągu dnia, przede wszystkim w upalne dni, ponieważ wtedy może dojść do poparzenia rośliny.

Z kolei na glebach piaszczystych i lekkich rekomenduje się systematyczne nawadnianie, przede wszystkim w czasie intensywnego wzrostu (lato, wiosna), a także w trakcie upałów. Od 1 do 4 roku od posadzenia w przypadku deszczowej pogody powinno się podlewać roślinę co 7 – 15 dni, natomiast w okresach suchych od 5 do 7 dni. W zależności od rozmiarów danej rośliny, nawodniać powinno się większymi porcjami około 15-40 litrów wody na roślinę.

Nawożenie Daglezja

Warto pamiętać, że nowo posadzone drzewa będą potrzebowały nawożenia wolno działającego. Oczywiście w zależności od wielkości danej rośliny trzeba wymieszać od 10 do 30 gram nawozu z około 10 litrami podłoża, w które będzie wsadzana roślina. Powinno się także wykonać nawożenie dla poprawy zintensyfikowania wybarwienia igieł, a także zapobiegania chorobom grzybowym. Wystarczy podlać odpowiednim nawozem (20 g/20 l wody) dwa razy od kwietnia do czerwca, a także raz wczesną jesienią. Z kolei opryskiwanie należy wykonać od dwóch do trzech razy (10 g/1 l wody), trzeba zacząć od kwietnia. Należy pamiętać o przynajmniej 10 dniowych odstępach.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z marką www.target.com.pl – producentem produktów ogrodniczych.
0 0 votes
Opinia
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments