Czym się kierować przy wyborze materaca do spania

Zdrowy, a przede wszystkim wygodny sen, zapewnia nam odpowiedni poziom wypoczęcia i zrelaksowania po całym, męczącym dniu. Dlatego niezwykle ważny jest właściwy wybór materaca, który będzie dbał o prawidłowe podparcie naszego ciała w pozycji leżącej. Ważne, aby był on dopasowany pod nasze indywidualne preferencje, co korzystnie wpłynie na nasze zdrowie.

Czym warto kierować się przy kupnie i jakie cechy materaca powinny nas szczególnie zainteresować?

 

Dlaczego wybór dobrego materaca ma tak duże znaczenie?

Dorosły człowiek śpi mniej więcej 8 godzin na dobę, zatem szacunkowo 1/3 życia spędza w łóżku. W trakcie snu organizm regeneruje się, mięśnie się rozluźniają, a nerwy uspokajają. Dlatego też tak istotne jest dokonanie wyboru odpowiedniego materaca do spania. Dobry materac nie tylko pozwoli zregenerować nam siły, ale także zadba o zdrowie naszego kręgosłupa. Nie kierujmy się tylko jego kolorem czy ogólnym wyglądem, ale przede wszystkim właściwościami.

Twardość materaca

Zanim dokonamy odpowiedniego wyboru musimy pamiętać, że nie ma jednego, uniwersalnego modelu dla wszystkich, z uwagi na fakt iż każdy człowiek jest innej budowy ciała. I to właśnie do niej należy dobrać materac w taki sposób, aby ciało było właściwie podparte. Co ważne, kręgosłup osoby, która leży na wznak, powinien przyjąć naturalne krzywizny, a osoby leżącej na boku – zawrzeć się w płaszczyźnie poziomej.

Wybierając twardość materaca do łóżka trzeba wziąć pod uwagę również pozycję, w jakiej zwykle śpimy. Dla osób śpiących na boku najlepszy będzie materac elastyczny, a dla lubujących się w spaniu na brzuchu lub na wznak – nieco twardszy.

Jakie wypełnienie będzie najlepsze?

Producenci materaców oferują wypełnienie sprężynowe, lateksowe i piankowe. Pierwsze z nich charakteryzuje się doskonałym dopasowaniem do kształtu ciała. Im więcej sprężyn, tym więcej punktów podparcia dla kręgosłupa, a co za tym idzie – zwiększa się komfort snu. Drugi rodzaj wypełnienia przeznaczony jest w szczególności dla osób cierpiących na alergię, ponieważ dzięki systemowi otworów, w jaki wyposażono wnętrze materaca, zapewniona jest stała wentylacja. Ponadto lateks ma właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. Cechą charakterystyczną ostatniego typu wypełnienia jest to, że wraz ze wzrostem temperatury zwiększa się elastyczność materaca, na skutek czego ciało jest odpowiednio ułożone na całej jego powierzchni.

Autor artykułu
Artykuł – Czym się kierować przy wyborze materaca do spania – został przygotowany przez firmę Alvare.pl specjalizującą się w produkcji materacy i artykułów sypialnianych.

 

0 0 votes
Opinia
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments